Walka o cyberbezpieczeństwo kraju. Powstał CERT Narodowy.

CERT to zespół reagowania na incydenty informatyczne (z ang. Computer Emergency Response Team). Pierwszym takim zespołem był CERT Polska założony w 1996 roku. Nowa instytucja ma pomagać w szybkim reagowaniu na cyberzagrożenia – wymianie informacji i współpracy kluczowych spółek z rynków telekomunikacji, energetyki i bankowości.

CERT to zespół reagowania na incydenty informatyczne (z ang. Computer Emergency Response Team). Pierwszym takim zespołem był CERT Polska założony w 1996 roku. Od tamtej pory większe spółki tworzą swoje własne komórki odpowiedzialne za reagowanie na kryzysowe sytuacje związane z cyberbezpieczeństwem. Nowa instytucja ma pomagać w szybkim reagowaniu na cyberzagrożenia – wymianie informacji i współpracy kluczowych spółek z rynków telekomunikacji, energetyki i bankowości.

Dzieki CERT w jednym miejscu będą działać specjaliści z najważniejszych sektorów gospodarki - energetycznego, bankowego, telekomunikacyjnego. Dyżury odbywać się będą 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. CERT Narodowy powstanie na bazie działającego w ramach Narodowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) zespołu CERT Polska. CERT Narodowy będzie współpracował z zespołami CERT działającymi w innych instytucjach, np. w Ministerstwie Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy policji. Ministerstwo Cyfryzacji będzie pełniło rolę "huba" informacyjnego, koordynując współpracę między CERT-em Narodowym, a MON, MSWiA i ABW, a także wszystkimi sektorami.

Cyberbezpieczeństwo to kwestia, na którą należy zwracać coraz większą uwagę - na różnych poziomach: państwowym, firmowym, samorządowym, ale też prywatnym, jednostkowym. Ofiarą ataku można się stać w wyniku działań wymierzonych konkretnie w nas, ale można też oberwać rykoszetem, gdy zaatakowana zostanie większa społeczność czy instytucja. Dzisiaj są to zagrożenia, które trudno bagatelizować, z każdym kolejnym rokiem i rozszerzaniem cyfrowego świata, problemy mogą rosnąć. Dlatego dobrze się dzieje, że państwo i sektor prywatny chcą współpracować, by przeciwdziałać zagrożeniem."Zorganizowaliśmy wszystko tak, że prawie nikt nie rozumie nauki i technologii. To przepis na katastrofę. Może to nam uchodzić na sucho przez jakiś czas, ale prędzej czy później ta łatwopalna mieszanka ignorancji i potęgi wybuchnie nam prosto w twarz."

CARL SAGAN