Aktualności

Blisko polowa polskich firm nie wie, jak się bronić w sieci.
Bezpieczeństwo sieciowe firmy może być zapewnione jedynie wtedy gdy towarzyszy mu pełne zrozumienie jak wiele wokoło czaj się niebezpieczeństw. Najnowsze badania ujawniają, że wśród dużych przedsiębiorstw 40 proc. nie ma scenariusza na wypadek naruszenia bezpieczeństwa informatycznego. Czarny scenariusz to już nie literacka fikcja, a realny scenariusz, który potwierdza badanie Ipsos przeprowadzone dla Intela.
Kto może ujawniać nasze hasła?
Naukowcy dowiedli, że zhakowane czujniki w urządzeniach elektronicznych typu wearables mogą zdradzać cyberprzestępcom hasła i kody PIN wpisywane przez użytkowników na klawiaturach komputerów, bankomatów itp. Zagrożenia opisywane dotychczas jedynie w pracach naukowych stają się coraz bardziej realne i czas im przeciwdziałać.
Dyrektywa NIS przyjęta, firmy w UE muszą spełnić nowe wymogi.
Firmy działające w krytycznych branżach takich, jak: energia, transport, bankowość i ochrona zdrowia oraz usługi cyfrowe będą musiały spełnić nowe unijne standardy dotyczące wytrzymałości ich systemów na ataki hakerów. Parlament przyjął w środę dyrektywę w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS), której zadaniem jest ustanowienie wspólnych standardów cyberbezpieczeństwa oraz poprawa współpracy między krajami Unii.
Walka o cyberbezpieczeństwo kraju. Powstał CERT Narodowy.
CERT to zespół reagowania na incydenty informatyczne (z ang. Computer Emergency Response Team). Pierwszym takim zespołem był CERT Polska założony w 1996 roku. Nowa instytucja ma pomagać w szybkim reagowaniu na cyberzagrożenia – wymianie informacji i współpracy kluczowych spółek z rynków telekomunikacji, energetyki i bankowości.
Rośnie ryzyko cyberataków na małe i średnie firmy
Przestępców zachęcają coraz wyższe kwoty przelewów oraz brak jednolitych zasad bezpieczeństwa. Aby się chronić, firmy muszą zastosować kilka odpowiednich środków. Na celowniku cyberprzedstępców znajdują się najczęściej transakcje bankowe małych i średnich firm – przede wszystkim ze względu na coraz wyższe kwoty oraz wciąż niewielką świadomość na temat zagrożeń.
Infrastruktura zagrożona cyberatakami
Brak prądu lub wody w kranie w wyniku ataku hakerskiego? To coraz bardziej realny scenariusz. Cyberprzestępcy coraz częściej podejmują ataki na systemy sterujące krytyczną infrastrukturą, a zabezpieczenia którymi jest ona objęta są coraz częściej niewystarczające. Warto się zatem przyjrzeć, jak aktualnie wygląda kwestia ich zabezpieczeń.
Uwaga CTB-Locker powrócił
Wykryto nową wersję CTB-Lockera - szkodliwego programu szyfrującego dane i żądającego okupu za przywrócenie dostępu do informacji. Szkodnik atakuje serwery, na których przechowywane są strony WWW (zainfekował już ponad 70 takich zasobów na całym świecie). Ofiara otrzymuje swego rodzaju wersję demonstracyjną, umożliwiającą bezpłatne odszyfrowanie dwóch losowych plików, co ma dodatkowo nakłaniać do zapłacenia okupu.


"Zorganizowaliśmy wszystko tak, że prawie nikt nie rozumie nauki i technologii. To przepis na katastrofę. Może to nam uchodzić na sucho przez jakiś czas, ale prędzej czy później ta łatwopalna mieszanka ignorancji i potęgi wybuchnie nam prosto w twarz."

CARL SAGAN